XIV 安iatowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian - Jasna G鏎a 2008

Biuro prasowe Jasnej Góry
http://www.jasnagora.com/wydarzenieDuze.php?ID=3924

Ogólnopolski Komitet Obchodów 65. Rocznicy Ludobójstwa dokonanego na ludno軼i polskiej Kresów Wschodnich RP wraz ze 安iatowym Kongresem Kresowian zapraszaj do wzi璚ia udzia逝 w XIV 安iatowym Zje寮zie i Pielgrzymce Kresowian na Jasn Gór - 6 lipca 2008 r.

Ten Zjazd, wpisany w kalendarz ogólnopolskich obchodów 65. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na ludno軼i polskiej Kresów Wschodnich RP, b璠zie zjazdem szczególnym. Razem ze 安iatowym Kongresem Kresowian organizuje go w tym roku Ogólnopolski Komitet Obchodów 65. Rocznicy Ludobójstwa - dzia豉j帷y pod przewodnictwem wicemarsza趾a Sejmu Jaros豉wa Kalinowskiego.

Uznaj帷 wyj徠kowo嗆 chwili Komitet apeluje o jedno嗆 wszystkich organizacji kresowych i wspó責zia豉nie w obchodach 65. rocznicy ludobójstwa na Kresach, traktuj帷 t jedno嗆 jako patriotyczny obowi您ek.

Jasna Góra czeka na Kresowian! – To has這 przy鈍ieca nam co roku. Dzi dodajemy: Jasna Góra czeka na nas wszystkich, na Polaków, którym droga jest pami耩 o Rodakach, co 篡cie swe oddali w豉郾ie za to i tylko za to, 瞠 byli Polakami.

Udzia w Zje寮zie mo瞠 wzi望 KA浴Y, kto czuje potrzeb bycia z nami w tym szczególnym miejscu i w takiej chwili. Ka盥y te, czy to z Kresów czy ze 奸御ka, z Pomorza czy Wielkopolski, z Chicago, Melbourne czy Ottawy – b璠zie przyj皻y przez organizatorów jak cz這nek wielkiej kresowej rodziny. Nie wysy豉my imiennych zaprosze. Liczymy, 瞠 w dobie Internetu i szerokiej mo磧iwo軼i informacji medialnej – t drog dotrzemy do zainteresowanych i zmobilizujemy do udzia逝 w Zje寮zie Kresowian, ich Przyjació i Sympatyków.

Jasnogórskie uroczysto軼i w niedziel 6 lipca zainauguruje o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Boskiej Cz瘰tochowskiej Msza 鈍. w intencji naszych Rodaków pomordowanych przez OUN UPA na Kresach Wschodnich. Homili wyg這si ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. O godz. 11.00 w Sali Papieskiej rozpocznie si Forum Kresowe. Otworz je odczyty: dra Jacka Wilczura „Polska i Ukraina; Polacy Ukrai鎍y - AD 2008” prof. Józefa Wysockiego „Polska racja stanu, a mniejszo軼i narodowe”.

Organizatorzy uroczysto軼i nie ograniczaj programu Forum tylko do wyst徙ie naukowców i honorowych go軼i. Otwarte Forum Kresowe co roku jest miejscem wypowiedzi dla wszystkich uczestników, st康 te g這s b璠zie móg zabra ka盥y, kto zechce wnie嗆 swój wk豉d do skarbca naszej zbiorowej, narodowej pami璚i i podj望 trud przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom.

Patronem tegorocznych uroczysto軼i jest Zygmunt Jan Rumel, rozszarpany ko闓i przez banderowców parlamentariusz, wys豉ny do rozmów z przywódcami UPA - dowódca okr璕u VIII BCh i AK Wo造, poeta. Leopold Staff mówi do matki Zygmunta - Anny Rumlowej: „Niech pani strze瞠 tego ch這pca, to b璠zie wielki poeta”. Jaros豉w Iwaszkiewicz w wiele lat po 鄉ierci Zygmunta Rumla pisa o nim: „By to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten móg zab造sn望 pierwszorz璠nym blaskiem”. Wiersze Zygmunta Rumla us造szymy w cz窷ci artystycznej Zjazdu podczas Koncertu Jasnogórskiego, w którym wyst徙i równie chór Gloria Dei z Wroc豉wia pod kier. Romualda Trembickiego.

Do udzia逝 w uroczysto軼iach zapraszamy wszystkich, którym droga jest pami耩 o Kresach i Rodakach, co 篡cie swe oddali tylko za to, 瞠 byli Polakami. Zach璚amy oddzia造 Towarzystwa Mi這郾ików Lwowa, Wilnian, Wo造nian, stowarzyszenia kresowe i kombatanckie - do organizowania, wzorem bytomskiego oddzia逝 Towarzystwa Mi這郾ików Lwowa, zbiorowych wyjazdów na t, szczególnie znacz帷 w tym roku – uroczysto嗆 na Jasnej Górze.

Wierni narodowej pami璚i b康幟y w tym dniu razem!

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Jan Niewi雟ki
Danuta Skalska
Wiceprzewodnicz帷y Komitetu „Lwowska Fala”
Polskie Radio Katowice

 

Zobacz tak瞠:


WsteczW g鏎Strona startowaMapa serwisuKontakt